1) Karies je nalezljiv
Karies se prenaša s slino in je lahko nalezljiv. Med starši je zelo priljubljena navada oblizniti stekleničko, žličko, dudo ali kakšen kos hrane, preden ga dajo otroku. Ne glede na vse, se je tej razvadi bolje izogniti, saj so dojenčki in otroci še posebej občutljivi na bakterije, ki povzročajo karies. Za hranjenje raje uporabite drug pribor in ga ne delite z otrokom. Kariogene bakterije se lahko prenesejo tudi med poljubljanjem s partnerjem. To je še posebej pogosto med partnerji s slabo ustno higieno. Kaj lahko storimo? Če se škodljive bakterije prenesejo v vaša usta, jih lahko s primerno ustno higieno pravočasno zatrete in vam ne bodo škodile.
2) Karies lahko zaustavimo brez vrtanja
V primeru, ko imamo opravka z začetno skleninsko demineralizacijo (to pomeni, da še ni luknje v zobu in je prisoten samo beli madež), lahko s pravilno ustno higieno karies zaustavimo. Takrat poleg temeljitega nitkanja in ščetkanja zob, priporočamo tudi za to posebej namenjene paste, ki jih namažete na zobe kot kremo.
3) Prehrana lahko vpliva na razvoj kariesa
Ločimo dve vrsti živil: kariogena živila, ki spodbujajo razvoj kariesa, in nekariogena živila, ki nimajo neposrednega vpliva na nastanek kariesa. Uživanje kariogenih živil povzroči nastanek sladkornih kislin, ki lahko oslabijo sklenino, posledično pa se začne razvoj kariesa. Za zdrave in lepe zobe brez luknjic vam tako, poleg redne in temeljite ustne higiene ter obiskov zobozdravnika, priporočamo uživanje čim bolj uravnotežene hrane. V jedilnik vključite veliko zelenjave, beljakovin, z zdravimi maščobami obogateno hrano in pijte vodo oziroma nesladkano pijačo.
4) Zobno gnilobo lahko preprečujemo tudi sami
Karies ali zobna gniloba je tegoba marsikoga. Prvi znaki se pojavijo kot bele kredaste lise in beli, rjavi, sivi ali črni madeži na zobeh. Teh s ščetkanjem ne morete odstraniti. Ko je karies razširjen že v globlje plasti zoba blizu živca, se pojavijo bolečine ali občutljivost zoba. Kako pa lahko karies preprečimo? Redno uporabljajte zobno nitko, dobro si ščistite zobe vsaj 2x na dan, uporabljajte zobno pasto s fluoridi in ustno vodo brez alkohola. Imejte uravnoteženo prehrano s čim manj vmesnimi prigrizki, izogibajte se sladkarijam in ostalim enostavnim ogljikovim hidratom, pa tudi sladkim/kislim, gaziranim in energijskim pijačam. Opravljajte redne kontrolne preglede pri zobozdravniku.
Kategorija:
Delite objavo :