1) Zobe ščetkajmo vsaj dvakrat dnevno, zjutraj in zvečer.

2) Nujno uporabljajmo zobno ščetko in zobno nitko.

Z zobno ščetko očistimo samo 60 % površine zoba, medzobni prostori pa tako ostanejo neočiščeni. Tam se nabirajo obloge, ki sčasoma povzročijo karies. Zato je pomembno, da si pri čiščenju pomagamo z zobno nitko.

3) Zobno nitko uporabljajmo na pravi način:

  • Z nitko zažagajmo v medzobni prostor
  • 3x podrsajmo po obeh stenah sosednjih zob
  • Pri tem pojdimo malce pod dlesen, da očistimo še predel pod dlesnijo.

Naučimo se pravilnega ščetkanja. Priporočamo Bassovo tehniko ščetkanja, pri kateri mehko ščetko postavimo pod kotom 45°, da je polovica ščetin na dlesnih, polovica na zobeh. Z desetimi majhnimi krožnimi gibi nežno očistimo zob in se premaknimo naprej. Na griznih ploskvah očistimo z žagajočimi gibi. Ne pozabimo na zadajšnjo ploskev na kočnikih.

4) Po jedi počakajmo z umivanjem zob pol ure.

S ščetkanjem takoj po jedi lahko poškodujemo sklenino! Kisline v hrani in pijači zmehčajo zobno površino – sklenina na površini zob postane mehkejša, ščetkanje zob takoj po obroku pa lahko to mehko plast odstrani, kar pomeni, da se zob hitreje obrabi. Priporočamo, da po jedi počakamo vsaj 30 minut, preden si očistimo zobe.

6) Redno obiskujmo zobozdravnika.

Redni polletni ali letni kontrolni pregledi pri zobozdravniku so ključ do dolgoročnega ustnega zdravja. Takrat preverimo zdravje vaših zob in obzobnih tkiv. Pozorni smo na dotrajane zalivke, začetne kariozne lezije, nastajanje zobnega kamna ter vnetje dlesni.

7) Kadar boli zob, se čim prej opravimo k zobozdravniku še posebej v naslednjih primerih:

  • smo otečeni,
  • bolečino spremlja povišana telesna temperatura,
  • je prisotna bolečina pri odpiranju ust ali
  • bolečina, kljub jemanju protibolečinskih tablet, ne mine v enem ali dveh dneh.

8) Redno obiskujmo ustnega higienika.

Profesionalno čiščenje zobnega kamna je bistveni del dobre ustne higiene. Prednosti rednih obiskov pri ustnem higieniku so preprečevanje nastanka kariesa in izgube zob, svež dah, preprečevanje zobozdravstvenih storitev, kot so endodontsko zdravljenje zob, vstavljanje implantatov in zobne proteze, lep, sijoč nasmeh in izboljšanje splošnega zdravja.

9) Izogibajmo se sladkim jedem, kislim pijačam in drugi zobem škodljivi prehrani.

Prehrana naj bo raznolika in takšna, ki je na splošno zdravju koristna. Izogibajmo se uživanju veliko enostavnih ogljikovih hidratov, ki se lepijo na zobe (na primer čips, smokiji, karamela …) in seveda sladkarijam, še posebej takšnim, ki so v ustih dolgo, na primer lizalke. Zobje prav tako ne marajo sladke, kisle in gazirane pijače. Pijmo čim več navadne vode. Ta pomaga tudi odplakniti sladkobo v ustih, ki se nabere po uživanju prigrizkov in sladkih/kislih pijač.

10) Ne grizimo ledu in ne uporabljajmo zob kot odpirače.

Grizenje ledu lahko poškoduje zobno sklenino, kljub temu, da je najtrša snov v našem telesu. Posledično so zobje bolj občutljivi, zobna gniloba ali karies pa se hitreje razvije. Žvečenje ledu lahko poškoduje tudi zalivke, ki ob grizenju trdih snovi počijo ali padejo ven. Zlahka pa ta slaba razvada privede do počenega ali celo odkrušenega zoba. Pav tako lahko pride do razpok, odkrušenih ali celo zlomljenih zob, kadar uporabimo naše zobe tudi za tisto, za kar niso namenjeni. Četudi se zdijo čvrsti, nikakor niso pripomoček za odpiranje steklenic, trganje embalaže, lomljenje pistacij in podobnega.

Kategorija:

Delite objavo :